W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o świecie VUCA (ang.VUCA World).

Co właściwie oznacza VUCA? To skrót pochodzący od słów:

Volatility (zmienność)

Uncertainty (niepewność)

Complexity (złożoność)

Ambiguity (wieloznaczność)

Świat VUCA niesie ze sobą szereg nowych globalnych wyzwań, które na fali cyfrowej rewolucji są coraz trudniejsze do przewidzenia. Zmienność, niepewność, złożoność i wieloznaczność, których doświadczamy w rzeczywistości VUCA może doprowadzić do frustracji, a w rezulatacie do nieefektywności i utraty wielu możliwości. Tymczasem firmy, zespoły i ich liderzy stale poszukują nowych szans i możliwości do wzrostu i rozwoju.

W sposobie, w jaki liderzy mogą znacznie bardziej wpływać na efektywność swoich zespołów coraz większe znaczenie mają klarowne zasady współpracy, komunikacja, zaufanie oraz wartości. Dzięki temu w obliczu nowych wyzwań VUCA, członkowie zespołu mogą czuć się komfortowo i pewnie.

Zarządzanie zespołem nie jest łatwe 😉

Dobry Lider powinien przede wszystkim umieć słuchać (nie wysłuchiwać), nie rzucać słów na wiatr i mieć odwagę podejmować decyzje w różnych warunkach.

Powinien wiedzieć nie tylko co inni sądzą o jego zespole, ale także orientować się co sądzą o nim sami jego członkowie! Powinien mieć wizję, umieć czerpać z różnych stylów myślenia oraz być otwarty na nowe perspektywy.

Właśnie dzięki takiej postawie może świadomie budować prawdziwy Leadership, który oparty jest nie tylko o kluczowe kompetencje (takie jak planowanie, podejmowanie decyzji, strategiczne myślenie, zarządzanie procesami i ryzykiem, ect.), ale także w oparciu o głębszy poziom poznania tj. intuicję, lateralne myślenie, odporność psychiczną, zdolności adaptacyjne.

W pogoni za projektami, realizacją budżetów i generowaniu coraz większego sukcesu firmy bardzo łatwo jest zapomnieć, że za tym wszystkim stoją konkretne zespoły ludzi, bez których nie da się poważnie myśleć o sukcesie firmy i osiąganiu jej przewagi konkurencyjnej.

Ale świat VUCA to nie tylko konieczność ciągłego podążania za zmianą.To także zaproszenie do większej uważności i sięgnięcia do swoich wewnętrznych zasobów. Wsłuchanie się w swoją intuicję, wartości i rozbudzenie wyobraźni. Właśnie takie zatrzymanie się – PAUZA sprzyja głębszej refleksji i pozwala odpowiedzieć sobie na pytanie: Gdzie w tym całym wirze zdarzeń jestem ja sam? Co tak naprawdę mną kieruje i co jest dla mnie najważniejsze?

Takie niestandardowe spojrzenie na rzeczywisztość VUCA wyzwala zupełnie nową perspektywę i pogłębia świadomość rzeczy, które dzieją się wokół nas. Co więcej zapewnia nam większe poczucie bezpieczeństwa i zrównoważony osąd w niepewnych sytuacjach.

Nie obawiajmy się więc PAUZY to pierwszy krok do wzięcia oddechu i złapania dystansu do świata. To również doskonała okazja do pomyślenia o sobie i o swojej przyszłości 🙂

Dominika Szadkowska